MATERIJALI
_________
MATERIJALI
_________
Uz malo truda izradi svog najdražeg saveznika u odgoju.
Odreži prednji rub čarape u polukrug.
2. Od debljeg kartona izreži krug (ili elipsu) te ga presavini popola. Umetni ga unutar rupe na prednjem dijelu i navuci centimetar čarape preko rubova kartona. Sve učvrsti ljepilom za tkaninu.
3. Lutki od raznih materijala dodaj oči, uši, kosu, jezik, zube, rep, odjeću... i stvori djetetu najneobičnijeg prijatelja.
Kamišibaj priča Bird govori o ptici koja se suočava sa svojim najvećim strahom – letenjem. Na tom joj putu pomažu prijatelji, no ona shvaća da hrabrost mora pronaći unutar sebe.
Priča uči djecu da je strah prirodna emocija s kojom se svi ponekad suočavamo, ali uz vjeru u sebe i svoje sposobnosti možemo preletjeti preko prepreka i otkriti koliko smo zapravo snažni te da se u nama krije više od onoga što smo mislili.
________
Priča Bird pisana je na hrvatskom, ali sadrži poneke riječi na mađarskom, engleskom i znakovnom jeziku jer je nastala u sklopu projekta Višejezični kamišibaj koji je pokrenula organizacija DULALA iz Francuske. Zahvaljujući članstvu udruge Kozlići u međunarodnoj mreži višejezičnog kamišibaja KAMILALA, u Hrvatskoj je otvoren natječaj za škole i vrtiće u izradi kamišibaj priča s uvjetom da se upotrijebe barem četiri jezika, narječja ili dijalekta.
Kamišibaj priča Bird, koju su izradili učenici 1. i 4. razreda osnovne škole, uz moje mentorstvo, na natječaju je (2024.) osvojila 1. mjesto u kategoriji za osnovne i srednje škole.
DIDAKTIČKI SET DRAMČICA
Dramčica je didaktički set od 30 slikovnih kartica s dramskim zadatcima, tri drvene kocke s emocijama te uputa za uporabu u nastavi. Set sam osmislila za projekt Junaci prirode Dječjeg kreativnog centra DOKKICA te se veže uz istoimeni edukativno-zabavni Youtube serijal za djecu (SERIJAL).
U nastavi ju je tijekom projekta upotrebljavalo više od 60 učitelja 1. i 2. razreda osnovne škole, a ovo su samo neki od njihovih komentara:
Dramčica motivirajuće djeluje na djecu. Učenici su bili oduševljeni kockicama i takvim načinom rada.
Didaktički materijal pomogao je učenicima da se oslobode, maštaju i izraze svoju kreativnost i domišljatost.
Učenici vole izvlačiti slikovne kartice i izmišljati rečenice, pogotovo u kombinaciji s kockama. Svi budu jako aktivni.
Učenici su uz Dramčicu iskazivali svoje emocije te razvijali samopouzdanje. Dramske vježbe posebno su pomogle i aktivirale povučene učenike koji su se oslobodili te pokazali što sve mogu.
Dobra vijest je da Dramčicu možete besplatno preuzeti prilagođenu digitalnom izdanju sveučilišnog udžbenika Integriranim poučavanjem do održivog društva. Pronaći ćete ju u prilogu udžbenika, a detaljno opisane upute za uporabu u nastavi u poglavlju 10.2..
SVEUČILIŠNI UDŽBENIK
U sveučilišnom udžbeniku Integriranim poučavanjem do održivog društva možete pronaći mnoštvo nastavnih materijala, priprema i didaktički set Dramčicu prilagođenu digitalnom izdanju.
________
Vrijednost je udžbenika i u načinu promicanja koncepta održivog razvoja jer smo osjetile potrebu da naša iskustva i rezultate širimo dalje – za dobrobit društva. U cilju očuvanja prirodnih izvora i većoj dostupnosti studentima, ali i široj javnosti, publiciran je u digitalnom obliku. Budućim učiteljicama i učiteljima želimo novo nadahnuće, baš kao što smo ga imale i mi vjerujući da zajedničkom suradnjom i visokom motivacijom možemo ovom društvu dati novu dimenziju obrazovanja za održivu budućnost.
Alma, Ana i Ines
ZBORNIK RADOVA POTICANJE KVALITETE U DRAMSKOM STVARALAŠTVU
Zašto odgojitelji i učitelji razredne nastave (ne) pričaju priče? stručni je rad koji sam napisala sa svojom dragom Mašom još 2018. godine, a objavljen je u zborniku radova znanstveno-umjetničkog simpozija Poticanje kvalitete u dramskome stvaralaštvu (440.-454. str.).
_____
U radu kritički razmatramo tezu da odgojitelji, a posebice učitelji razredne nastave nedovoljno pričaju priče (stroytelling) svojim odgajanicima odnosno učenicima. Na pitanje zašto djeci trebaju priče davno je odgovoreno i suvremenim istraživanjima potvrđeno: pričanje priča pridonosi cjelokupnom razvoju osobnosti djeteta i potiče kognitivni, emocionalni, socijalni, etički i govorni razvoj, pričanje priča utječe na školski uspjeh, ali i kasniji razvoj pisanja. No, unatoč iskustvenim i znanstvenim spoznajama, u vrtićima, a posebice u školama premalo se pričaju priče. Razloge pronalazimo u zahtjevnosti pripreme, ali i u nedovoljnom poznavanju zakonitosti ove izvedbene forme. Hipotezu provjeravamo anketnim upitnikom kojim ispitujemo odnos odgojitelja i učitelja razredne nastave prema pričanju priča. Cilj je rada osvijestiti potrebu za što češćim pričanjem priča djeci vrtićke i osnovnoškolske dobi.
Zbornik sadrži mnoštvo vrijednih radova, a dostupan je u digitalnom izdanju.