PRAKSA
3. svibnja 2024.
KAKO JE DJEČJI IGROKAZ POTAKNUO RAZVOJ NOVOG KONCEPTA POUČAVANJA ODRŽIVOG RAZVOJA
Postoje mnoge neobične i obične priče, postoje i one strašne, smiješne, tužne, dugačke i kratke, svakodnevne, a ova je jedna od onih koja počinje rečenicom: Vidjet ćeš, od ovoga će biti nešto veliko! Zapravo, ta priča ima još jedan kratki dio ispred u kojem dvije osobe za vrijeme pandemije sjede na podu u potpuno praznoj prostoriji i maštaju o boljem svijetu. Te dvije osobe smo Ines Novak i ja, a danas sjedimo na tom istom, ali potpuno transformiranom mjestu u DOKKICI. Osim mjesta na kojem sjedimo, tijekom proteklih pet godina, transformirala se i naša početna ideja o tome da ćemo digitalnim fotićem snimiti dječji igrokaz o zaštiti prirode te tako promijeniti svijet. No, imala je Ines pravo. Postala je naša mala ideja nešto veće, ali naravno uz velike ljude. Timski rad i doprinos svakog pojedinca uključenog u nju učinila je ovu priču velikom i vrijednom pisanja i pričanja.
ZAJEDNO možemo mijenjati svijet!
U najvećem jeku pandemije, 2019. godine, Ines i ja smo pokušavale osmisliti neki sadržaj koji bi razveselio djecu u povodu Dana planeta Zemlje. Našle smo se entuzijastično, otvorena srca, iskrene u namjeri da stvorimo nešto za djecu kojoj je pandemija oduzela društvo, školu, igru, bezbrižnost. Ines je donijela svoj scenarij o papagaju Peri i medi Vlatku, napisan davno za jednu vrtićku skupinu, a ja fotić s kojim smo mislile snimiti ekoigrokaz. Nakon nekoliko pokušaja shvatile smo da bismo taj dio ipak trebale prepustiti profesionalcima. Tijekom nekoliko tjedana ja sam dorađivala scenarij i napisala songove, a Ines je otvorila audiciju. Uskoro su se timu pridružili akademski glumci Filip Sever, Nina Vidan i Nikola Radoš koji su utjelovili papagaja Peru, medu Vlatka i Šumskog te doradom postojećeg scenarija izrežirali prvu dječju predstavu u produkciji Dječjeg kreativnog centra DOKKICA, Pero i Vlatko - junaci prirode. U procesu stvaranja bili su još angažirani i Marijan Jovičić koji je uglazbio songove, Kristina Tokić za izradu kostima te Nevenka Marijanović kao najveća moralna podrška do dana današnjeg.
Predstava je premijerno izvedena 2020. godine u dvorištu DOKKICE, a zbog mnogo pozitivnih reakcija djece i roditelja koji su ju gledali, nastao je i nastavak iste pod nazivom Kako je Vlatko upoznao Božić. Ta je predstava snimljena profesionalnom kamerom Marija Milolože (BMF) kako bi se mogla prikazati putem interneta za svu djecu na našim područjima kojoj je zbog epidemioloških mjera bilo uskraćeno ići na kulturna ili druga događanja. Pozitivni povratni dojmovi gledatelja te snažni utisak koji su glavni likovi ostavili na djecu, dali su nam vjetar u leđa te smo nastavili razvijati našu ideju o junacima prirode koji poučavaju djecu društvenim vrijednostima i očuvanju prirode. Tako je nastao projekt Junaci prirode koji je odobren u okviru natječaja Ministarstva znanosti i obrazovanja za projekte udruga u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2021./2022., natječaja Ministarstva kulture i medija u programskom području Razvoj publike u kulturi za 2022. godinu i natječaja Grada Osijeka. Tijekom projekta snimljen je edukativno-zabavni YouTube serijal Junaci prirode u kojem Pero, Vlatko i Šumski poučavaju djecu temama održivoga razvoja, a kojega je pratilo više od 60 učitelja sa svojim učenicima 1. i 2. razreda osnovne škole diljem Hrvatske. Scenarije i režiju serijala potpisuju naši glumci Nina, Nikola i Filip, glazbu Luka Gotovac, a vizuale Filip Rebrović. U serijalu se, uz glavne, pojavljuju povremeno i gostujući glumci, a lokacije snimanja obuhvaćaju Osijek, Zagreb i Valpovo. Dio serijala snima Mario Miloloža (BMF), dok je drugi dio snimljen mobitelom u formi vloga. Montažu potpisuju Mario i Nina.
Osim serijala u projektu je nastao i moj autorski didaktički set Dramčica koji prati sadržaj serijala, a sadrži slikovne kartice i drvene kockice koje učenike uz dramsku igru i vježbe potiču na promišljanje o sebi i svijetu. Evaluacija projekta, koju je vodila izv. prof. dr. sc. Alma Škugor, pokazala je kako više od 80% učitelja smatra da im je projekt Junaci prirode bio izrazito koristan u realizaciji odgojno-obrazovnih ishoda međupredmetne teme Održivi razvoj te da je izvrsno djelovao na stvaralaštvo učenika i potaknuo ih na izrazitu poduzetnost i aktivnost u smislu djelovanja u učionici, školskom dvorištu i lokalnoj zajednici. Osječko-baranjska županija, 2023. godine, Dječjem kreativnom centru DOKKICA dodijelila je Godišnju nagradu za iznimna postignuća u području prosvjete ostvarena projektom Junaci prirode.
Danas, sjedimo na onom istom, ali potpuno transformiranom mjestu u DOKKICI i zajedno s našom dragom Almom završavamo sveučilišni udžbenik Integriranim poučavanjem do održivog društva koji će u elektroničkom izdanju biti dostupan svima, a osim teorijskog okvira prikazat će projekt Junaci prirode kao primjer dobre prakse sa svim popratnim metodičkim i didaktičkim materijalima. Udžbenik će služit budućim odgojiteljima i učiteljima kako bi novim spoznajama doprinijeli kvalitetnijem odgoju i obrazovanju sljedećih generacija.